در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > فرهنگ و هنر > هنر نقاشی > آشنایی با پارچه بوم های نقاشی
کانال تلگرام کوروش

آشنایی با پارچه بوم های نقاشی

painting canvas fabric2 آشنایی با پارچه بوم های نقاشی

اصطلاح بوم برای هر نوع پارچه ای است که برای نقاشی استفاده می شود. این پارچه می تواند کرباس (رایج ترین پارچه بوم )، کتانی (گران ترین و البته برترین پارچه)، یا یک فیبر الیاف مصنوعی (که غیر معمول است) باشد که ما در این بخش آسمونی به این موضوع پرداخته ایم

ابتدا با انواع پارچه آشنا می شویم

1- کرباس(Cotton duck)

پارچه کرباس هیچ ربطی با اردک(duck) ندارد اما رایج ترین و ارزان ترین پارچه برای بوم نقاشی است. این پارچه در وزن های مختلف که ضخامت هر کدام را مشخص می کند و با کج راه های مختلف (بستگی به بافتشان دارد) در بازار وجود دارد. ارزان ترین پارچه بافتی شل دارد و به راحتی پاره می شود به طوری که هنگام قلمو زدن روی آن باید مراقب بود که پاره نشود.

شما می توانید دندانه هایی که در بافت پارچه است را با آستر پر کنید یا پوششی از چسب چوب و مل روی آن بکشید تا یک سطح نرم و صاف بدست آورید.

2- کتانی

پارچه کتانی بهتر از کرباس است چرا که بافت فشرده تری دارد و کتان بلژیکی بهترین کتان در نوع خود است. این پارچه به ندرت کش می آید و یا خراب می شود. پارچه کتانی سطحی بسیار صاف و ایده آل برای نقاشی دارد.

3- پارچه آبرنگ

بوم آبرنگ تنها مختص آبرنگ ساخته شده است. این بوم یک بوم عادی است و برچسبی متفاوت نسبت به بقیه بوم ها روی آن است. در واقع نقاشی کشیدن روی بوم با کاغذ متفاوت است. برای تازه کارها، رنگ روی پارچه باقی می ماند و دیرتر خشک می شود.

4- بوم با الیاف مصنوعی

بسیاری از هنرمندان نسبت به الیاف مصنوعی تعصب دارند، چرا که آنها سنتی نیستند و معتقدند که آزمون زمان هنوز ثابت نکرده که این نوع از پارچه مشکل دارد . اساساً شما می توانید از هر نوع پارچه ای برای بوم استفاده کنید، الیافی که وزن آن مناسب باشد و موقع نقاشی آسیب نبیند.

اگر طول عمر برای شما مهم است، بوم های سفت و سخت مانند پانل های چوبی بهترین انتخاب است.

painting canvas fabric1 آشنایی با پارچه بوم های نقاشی

بوم با پارچه کشیده شده مناسب است یا نه؟

به طور کلی نقاشان مشهور یک دستیار داشتند که پارچه بوم را برای آنها می کشید. امروزه بوم های آماده با پارچه های کشیده شده در مغازه ها وجود دارد که به راحتی می توان تهیه کرد.

پارچه های خام یا آستر داده شده؟

شما می توانید هر دو پارچه کشیده و نکشیده را با آستر یا بدون آستر خریداری کنید. پارچه های آستر داده شده برای هر دو رنگ روغن و اکریلیک مناسب است. اگر شما می خواهید پارچه بوم را مانند زمان های قدیم به روشی سنتی برای نقاشی رنگ و روغن داشته باشید (با چسب چوب) باید آن را خودتان انجام دهید.

پارچه های پوشش داده شده از نقاشی محافظت می کنند. پارچه های رنگ روغن ، با گذشت زمان، خراب و شکننده می شوند. 

بوم های پارچه ای

یک بوم شامل پارچه ای است که بر روی یک چهار چوب کشیده شده است. در بهترین حالت آن، پارچه کرباس به چهار لبه چهار چوب با چسب چسبانده و پیچیده می شود ، این کرباس به قدری سفت کشیده شده است که توان رنگ زدن با قلمو را دارد. در مدل نا مرغوب بوم ، از پارچه و چسبی ارزان قیمت استفاده می شود ، همچنین اندازه پارچه طوری است که در برخی موارد با زدن چند بار قلموی رنگ به آن از چهارچوب جدا می شود. بهتر است در موقع خرید به جنس پارچه و اندازه ای که به دور چوب پیچیده شده است دقت کنید.

بوم کاغذی

بوم کاغذی پارچه نیست اما کاغذی با بافت است که کاربردی مانند بوم پارچه ای دارد. این مدل جایگزین ارزان قیمتی برای تمرین نقاشی است البته اگر مایل به استفاده از کتاب طراحی نیستید.

painting canvas fabric آشنایی با پارچه بوم های نقاشی

فرمت و اندازه بوم

بوم ها در سایز ها و فرمت های مختلفی در دسترس هستند . فرمت استاندارد افقی یا عمودی است (هر چند شما می توانید هر موضوع روی آنها پیاده کنید). پارچه بوم را می توان به وسیله پنس (یا میخ) به چهار چوب وصل کرد و یا بدون پنس تنها با چسب وصل کرد. شما حتی می توانید بوم را مانند یک کتاب دوخته شده استفاده کنید به این صورت که کرباس ها برگه های کتاب می شوند.

اندازه قطر چهار چوب

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید بوم به ان توجه داشت قطر لبه های چوب است، که می تواند نرمال (به حالت سنتی) و یا لبه های عمیق باشد. هیچ اندازه استانداردی در این مورد وجود ندارد ، هر چند یک قاعده وجود دارد که بوم های ارزان قیمت چهارچوبی باریک دارند.

چهارچوب صخیم به این معنی است که نقاشی هنگام نصب فاصله بیشتری با دیوار دارد ، بنابراین می توانید نقاشی را تا روی لبه ها ادامه دهید و از قاب استفاده نکنید. همچنین به این معنی است که شما می توانید از فرمت بوم بزرگتر بدون نیاز به پیچاندن پارچه بیشتر به دور لبه های آن استفاده کنید. یعنی می توان تنها دو ضلع چوب را با پارچه پوشاند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=83838
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

نقاشی های تام بیکر روی شیشه منازل

تام بیکر یک نقاش و هنرمند انگلیسی است . او به زیبایی روی شیشه ها …

3 نظرات

 1. کلبه هنر

  فروشگاه اینترنتی لوازم هنری کلبه هنر
  فروش آنلاین لوازم هنری نقاشی ،معماری، فنی و مهندسی
  http://www.kolbe-honar.com/

 2. کلبه هنر

  فروشگاه اینترنتی لوازم هنری کلبه هنر
  فروش آنلاین لوازم هنری نقاشی ، فنی و مهندسی
  http://www.kolbe-honar.com/

 3. احسنت !
  عالی بووود !
  من عاشق نقاشی و هنرم !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی