تازه های آسمونی
خانه > فرهنگ و هنر > زبان و ادبیات > حروف الفبای فارسی به ترتیب
تور اروپا - سرزمین میترا
املاک کوهک
تبلیغات اینترنتی

حروف الفبای فارسی به ترتیب

the-persian-alphabetاساس الفبای فارسی یا پارسی با الفبای عربی یکی است، اما الفبای فارسی دارای چهار حرف است که واجهای متناظر آنها در عربی استاندارد وجود ندارد. برخی از حروف فارسی با حروف متناظر خود در عربی متفاوت هستند؛ مثلا حرف «ک» در فارسی در حالت پایانی یا تنها با سرکش نوشته می‌شود در حالی که حرف «ک» عربی در این دو حالت بدون سرکش است. برخی از حروف در فارسی دارای بیش از یک شکل هستند، مانند حرف «هـ» ساده و حرف «هٔ». همچنین «ی» آخر در فارسی بدون نقطه است، ام در عربی با دون نقطه نوشته می‌شود: «ی».

الفبای فارسی شامل ۳۲ حرف است که در بخش پایین سایت آسمونی آنها را آورده ایم. حرف همزه در واژگان وام گرفته شده از زبان عربی استفاده می‌شود. حرف «هـ» با همزه‌ای کوچک (هٔ) نیز در فارسی استفاده می‌شود، که البته گاهی حرف ی به جای آن به‌کار می‌رود.

حروف فارسی به ترتیب حروف:

الف ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ

س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک

گ ل م ن و ه ی

 

حروف فارسی به ترتیب عدد:

(۱) الف (۲) ب (۳) پ (۴) ت (۵) ث (۶) ج (۷) چ (۸) ح (۹) خ (۱۰) د (۱۱) ذ (۱۲) ر (۱۳) ز (۱۴) ژ (۱۵) س (۱۶) ش (۱۷) ص (۱۸) ض (۱۹) ط (۲۰) ظ (۲۱) ع (۲۲) غ (۲۳) ف (۲۴) ق (۲۵) ک (۲۶) گ (۲۷) ل (۲۸) م (۲۹) ن (۳۰) و (۳۱) ه (۳۲) ی

 

موارد جالبی در خصوص زبان ها را در بخش زیر ببینید:

زبان شناسی

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 2٫91 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46078
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • تبلیغات اینترنتی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  حروف الفبا زبان ترکی استانبولی

  زبان ترکی استانبولی جزو زبان هایی است که در ایران افراد زیادی برای یادگیری آن …

  ۳۵ دیدگاه

  1. سلام دروغم چیه با این سن حروف الفبا نمی دونم یادم رفته خوب بود.

  2. Mehdi Şahverdizadə, [۲۷.۰۶.۱۶ ۱۳:۴۸]
   ۰۷/۰۴/۱۳۹۵ ساعات ۱۱:۴۵
   رسم الخط الفبای موجود فارسی، از عربی گرفته شده است. بعضی حروف آن کاملا با زبان عربی یکی است که عبارتند از : ج، خ، ه، غ، ف، ک، م، ن، ت، ل، ب، ی، س، ش، و، د، ر (۱۷ مورد) البته حروف “ف” و “ل” جزو حروف دخیل در زبان فارسی اند و ریشه باستانی در این زبان ندارند. مثلا افریدون در اصل باید به شکل اپریدون نوشته شود. یا کلمه بابل در فارسی باستان به شکل بابیروش نوشته شده است.
   بعضی حروف در فارسی مخرج آوایی ندارند ولی به علت رواج فراوان کلمات دخیل عربی در فارسی از آنها استفاده می شود که عبارتند از: ق، ح، ع، ث، ص، ض، ء، ذ، ط، ظ (۱۰ مورد)
   سه صوت کوتاه مشترک زبانهای عربی و فارسی که عبارتند از: -ِ ، -ُ ، -َ که عموما در نوشتار زبان فارسی نوشته نمی شوند و به همین دلیل طرز تلفظ کلمات مختلف که قطعا همگی صدادار هستند برای زبان آموز بیگانه بسیار مشکل خواهد بود بطوریکه باید طرز تلفظ تمام کلمات زبان فارسی را حفظ کند و بدون سابقه ذهنی قبلی نمی تواند صرفا با دیدن شکل کلمات فارسی آنها را درست تلفظ کند. مثلا کلمه سه حرفی “کرم ” را به معانی مختلف می توان متصور شد.
   سه صوت بلند مشترک زبانهای عربی و فارسی که عبارتند از: آ، ای، او
   اصوات بلند “ای” و “او” به علت مشابهت با حروف “واو” و “یا” می تواند موجب اشتباه در تلفظ شوند مثلا کلمه ” دود” و “میل” که دو معنی و تلفظ مختلف می تواند داشته باشد.
   حروف عربی در قسمتهای مختلف کلمات فارسی اشکال مختلفی به خود می گیرند مثلا صوت -َ به اشکال اَ ، -َ و صوت -ِ به اشکال اِ ، -ِ ، ه، ﻪ و صوت -ُ به اشکال اُ ، -ُ و ﻮ(مثلا: مولا) نوشته می شوند، یا حرف بی صدای ب به اشکال ب، ﺑ، ﺐ، ﺒ نوشته می شود.
   چهار حرف فارسی که مخرج آوایی در عربی ندارند توسط توسعه دهندگان اولیه این حروف در این زبان فارسی بدون ابداع شکل جدید برای حروف پ، گ، ژ ، چ و فقط با اضافه کردن دو نقطه بیشتر در حروف پ و ژ و چ نسبت به حروف عربی ب و ز و ج و همچنین با اضافه کردن سرکش برای حرف گ نسبت به حرف ک عربی این حروف را ساخته اند.
   به شکل نوشتارهای اختصاصی و استثنائی ماخوذ از عربی و سایر زبانهای بیگانه در حروف زیر نیز می توان اشاره کرد:
   ﺋ(تئاتر) ، ﴼ(تنوین) ، ﹽ(تشدید) ، ﺀ(همزه) ، ﷲ ، ﺂ(الآن) ، ﺃ(مسأله) ، ﺇ(إن شاء الله) ، ﺅ(مسؤول) یا مثلا حرف ی که آ خوانده می شود مثل یحیی و همچنین واو معدوله که نوشته می شود ولی خوانده نمی شود مثل: خواب و …
   در آخر لازم به ذکر است که برای درست نوشتن و خواندن زبان فارسی به علت مشکلات و نارسائی هایی از قبیل تشابه شکلی حروف، خارج بودن اصوات از متن حروف ، وجود حروف متحد المخرج و مختلف الشکل، دگرگونی شکل و آوای حروف در مواضع مختلف کلمه، تقسیم حروف به متصل و منفصل، نقطه دار و بی نقطه بودن حروف لازم است که علاوه بر حفظ و ازبرکردن شکل کلمات و طرز تلفظ آنها در زبان فارسی بر کلیات دستور زبان عربی نیز آگاهی داشته باشیم.

   @mehdishahverdi

  3. مرسی به کارم اومد

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.