تازه های آسمونی
خانه > فرهنگ و هنر > زبان و ادبیات > حروف الفبای فارسی به ترتیب
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • حروف الفبای فارسی به ترتیب

  the-persian-alphabetاساس الفبای فارسی یا پارسی با الفبای عربی یکی است، اما الفبای فارسی دارای چهار حرف است که واجهای متناظر آنها در عربی استاندارد وجود ندارد. برخی از حروف فارسی با حروف متناظر خود در عربی متفاوت هستند؛ مثلا حرف «ک» در فارسی در حالت پایانی یا تنها با سرکش نوشته می‌شود در حالی که حرف «ک» عربی در این دو حالت بدون سرکش است. برخی از حروف در فارسی دارای بیش از یک شکل هستند، مانند حرف «هـ» ساده و حرف «هٔ». همچنین «ی» آخر در فارسی بدون نقطه است، ام در عربی با دون نقطه نوشته می‌شود: «ی».

  الفبای فارسی شامل ۳۲ حرف است که در بخش پایین سایت آسمونی آنها را آورده ایم. حرف همزه در واژگان وام گرفته شده از زبان عربی استفاده می‌شود. حرف «هـ» با همزه‌ای کوچک (هٔ) نیز در فارسی استفاده می‌شود، که البته گاهی حرف ی به جای آن به‌کار می‌رود.

  حروف فارسی به ترتیب حروف:

  الف ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ

  س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک

  گ ل م ن و ه ی

   

  حروف فارسی به ترتیب عدد:

  (1) الف (2) ب (3) پ (4) ت (5) ث (6) ج (7) چ (8) ح (9) خ (10) د (11) ذ (12) ر (13) ز (14) ژ (15) س (16) ش (17) ص (18) ض (19) ط (20) ظ (21) ع (22) غ (23) ف (24) ق (25) ک (26) گ (27) ل (28) م (29) ن (30) و (31) ه (32) ی

   

  موارد جالبی در خصوص زبان ها را در بخش زیر ببینید:

  زبان شناسی

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 2٫97 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46078
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  احوالپرسی در زبان ایتالیایی

  آسمونی : احوالپرسی در زبان ایتالیایی می خواهید برای تعطیلات به ایتالیا بروید و یا …

  35 دیدگاه

  1. سلام دروغم چیه با این سن حروف الفبا نمی دونم یادم رفته خوب بود.

  2. Mehdi Şahverdizadə, [۲۷.۰۶.۱۶ ۱۳:۴۸]
   07/04/1395 ساعات 11:45
   رسم الخط الفبای موجود فارسی، از عربی گرفته شده است. بعضی حروف آن کاملا با زبان عربی یکی است که عبارتند از : ج، خ، ه، غ، ف، ک، م، ن، ت، ل، ب، ی، س، ش، و، د، ر (17 مورد) البته حروف “ف” و “ل” جزو حروف دخیل در زبان فارسی اند و ریشه باستانی در این زبان ندارند. مثلا افریدون در اصل باید به شکل اپریدون نوشته شود. یا کلمه بابل در فارسی باستان به شکل بابیروش نوشته شده است.
   بعضی حروف در فارسی مخرج آوایی ندارند ولی به علت رواج فراوان کلمات دخیل عربی در فارسی از آنها استفاده می شود که عبارتند از: ق، ح، ع، ث، ص، ض، ء، ذ، ط، ظ (10 مورد)
   سه صوت کوتاه مشترک زبانهای عربی و فارسی که عبارتند از: -ِ ، -ُ ، -َ که عموما در نوشتار زبان فارسی نوشته نمی شوند و به همین دلیل طرز تلفظ کلمات مختلف که قطعا همگی صدادار هستند برای زبان آموز بیگانه بسیار مشکل خواهد بود بطوریکه باید طرز تلفظ تمام کلمات زبان فارسی را حفظ کند و بدون سابقه ذهنی قبلی نمی تواند صرفا با دیدن شکل کلمات فارسی آنها را درست تلفظ کند. مثلا کلمه سه حرفی “کرم ” را به معانی مختلف می توان متصور شد.
   سه صوت بلند مشترک زبانهای عربی و فارسی که عبارتند از: آ، ای، او
   اصوات بلند “ای” و “او” به علت مشابهت با حروف “واو” و “یا” می تواند موجب اشتباه در تلفظ شوند مثلا کلمه ” دود” و “میل” که دو معنی و تلفظ مختلف می تواند داشته باشد.
   حروف عربی در قسمتهای مختلف کلمات فارسی اشکال مختلفی به خود می گیرند مثلا صوت -َ به اشکال اَ ، -َ و صوت -ِ به اشکال اِ ، -ِ ، ه، ﻪ و صوت -ُ به اشکال اُ ، -ُ و ﻮ(مثلا: مولا) نوشته می شوند، یا حرف بی صدای ب به اشکال ب، ﺑ، ﺐ، ﺒ نوشته می شود.
   چهار حرف فارسی که مخرج آوایی در عربی ندارند توسط توسعه دهندگان اولیه این حروف در این زبان فارسی بدون ابداع شکل جدید برای حروف پ، گ، ژ ، چ و فقط با اضافه کردن دو نقطه بیشتر در حروف پ و ژ و چ نسبت به حروف عربی ب و ز و ج و همچنین با اضافه کردن سرکش برای حرف گ نسبت به حرف ک عربی این حروف را ساخته اند.
   به شکل نوشتارهای اختصاصی و استثنائی ماخوذ از عربی و سایر زبانهای بیگانه در حروف زیر نیز می توان اشاره کرد:
   ﺋ(تئاتر) ، ﴼ(تنوین) ، ﹽ(تشدید) ، ﺀ(همزه) ، ﷲ ، ﺂ(الآن) ، ﺃ(مسأله) ، ﺇ(إن شاء الله) ، ﺅ(مسؤول) یا مثلا حرف ی که آ خوانده می شود مثل یحیی و همچنین واو معدوله که نوشته می شود ولی خوانده نمی شود مثل: خواب و …
   در آخر لازم به ذکر است که برای درست نوشتن و خواندن زبان فارسی به علت مشکلات و نارسائی هایی از قبیل تشابه شکلی حروف، خارج بودن اصوات از متن حروف ، وجود حروف متحد المخرج و مختلف الشکل، دگرگونی شکل و آوای حروف در مواضع مختلف کلمه، تقسیم حروف به متصل و منفصل، نقطه دار و بی نقطه بودن حروف لازم است که علاوه بر حفظ و ازبرکردن شکل کلمات و طرز تلفظ آنها در زبان فارسی بر کلیات دستور زبان عربی نیز آگاهی داشته باشیم.

   @mehdishahverdi

  3. مرسی به کارم اومد

  4. خوب بود

  5. عالیییی
   راستش من برا فال میخواستم

  6. قشنک بود

  7. واقعا عالب بود

  8. باسلام.خسته نباشید.عالی بود.تشکر.

  9. عالی بود قفط اگر میشه چند تا عکس مانند بالا بگذارید

  10. سلام خسته نباشین من به چن نفر خانوم میانسال بیسواد درحال تدریسم لطفا راه کارهایی برام پیشنهاد بدین که راحت تر براشون الفبارو توضیح بدم مثلا فهموندن اینکه چرا کلمه خورشید رو با «خو»مینویسیم نه خرشید.وطرز فهمیدن اینکه کی وکجا از کدام «ز»ها استفاده باید بکنن مثلا چطور بفهمن کلمه آذوقه با ذ نوشته میشه نه ز های دیگه اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم منتظرتونم

  11. یونس شهریاری

   واقعا برنامه هایتان عالی است.

  12. عالیییییییی

  13. محمدرضا

   عالیییییییییییییییییییی بووووووووووووووووووووود

  14. ba salam.agar mıshe ye serı tamrın baraye karkard ba horof alefba va ye shıve ke beshe rahat be kodak amozesh dad ro ham baraye ma bezarıd.chera ke ma dar ıran nistım va emkanatı baraye amozesh nadarım.
   ba tashakor

  15. خیلی خوب بود

  16. عالی بود خییییییییییییییبییلی من توانستم اینجا حروف.الفبای فارسی را یاد بگیرم

  17. سلام ممنون از سایت خوب شما خیلی عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بووووووووووووووووووود.

  18. خیلییییییییییی ممنون عزیز

  19. قشنگ بود. اما حروف ریز نوشتی

  20. واقعا به درد پسرخواهرم خورد.
   ممنون

  21. ممنون آسمونی جون خوب بود 😉

  22. خیلی جالب بود 😉 دستتون دردنکنه ممنونم 🙂

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.