تازه های آسمونی
خانه > فرهنگ و هنر > زبان و ادبیات > زبان فارسی چندمین زبان دنیاست؟
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  زبان فارسی چندمین زبان دنیاست؟

  فارسی یا پارسی یکی از زبان های جهانی است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان به آن سخن می گویند.  به زبان فارسی پارسی نیز می گویند. زبان فارسی در افغانستان به طور رسمی دری و در تاجیکستان تاجیکی خوانده شده است. آیا می دانید زبان فارسی در جهان چه جایگاهی دارد؟ آسمونی در این مقاله مطالب مفیدی در همین مورد برای شما عزیزان تهیه کرده است.

  انسان، موجودی جمعی است و ارتباط داشتن با دیگران و گذراندن وقتی هر چند اندک با آن ها از نیازها و ضرورت‌های زندگی هر کسی است؛ چون بشر دوست دارد که تجربه ها، علاقه ها، غم ها و آلام خود را با انسان هایی از جنس خود شریک شده و اطلاعات زندگی اش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

  این برقراری رابطه از طریق زبان هموار می‌شود و زبان عامل انتقال اطلاعات از یک فرد به شخصی دیگر محسوب شده و مردم در قالب کلمه و جمله، افکار خود را به هم شناسانده و به فریاد درد های مشترکشان بر می خیزند.

  با پیشرفت تکنولوژی و علم کامپیوتر و شکل‌گیری عالمی دیگر با عنوان دنیای مجازی، نیاز انسان به برقراری رابطه با دیگران از گذشته پیشی گرفته و اگر در زمان های قبل رابطه برقرار کردن محدود به آشنایان و اطرافیان هر فردی بود، این روزها دایره ارتباطات هر فرد به همه انسان هایی که در زمین زندگی می کنند، محدود می‌شود.

  اما افرادی که این روزها در پنج قاره مختلف به هم پیوند خورده اند، از زبانی مشترک برخوردار نیستند و به گویشی واحد نیاز است تا مردم دنیا در قالب کلمات آن زبان خاص به معاشرت با هم پرداخته و در جهت نیل به اهداف مشترکشان پیش روند.

  زبان جهانی، به زبانی اطلاق می شود که در بیشترین کشورهای جهان صحبت و فهمیده شود، البته عوامل زیادی در میزان محبوبیت یک زبان خاص در میان جهانیان مهم است و این عوامل باعث شده تا ابتدا انگلیسی و سپس اسپانیایی با عنوان زبان های بین المللی شناسانده شوند. اما جایگاه زبان فارسی در میان این حجم عظیم از زبان‌ها کجاست؟

  غنای ادبیات فارسی  که مملو از تلمیحات، تعابیر و ظرایف شوق‌انگیز و منطبق و سازگار با فطرت انسانهاست، در دنیای امروز، همچنان جان و روان مخاطبان و علاقه‌مندان خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بدون شک زبان فارسی یکی از خوش‌آهنگ‌ترین زبان‌هاست که گوش کسانی را هم که به این زبان مسلط نیستند، می نوازد.

  بدون شک می توان گفت ادبیات فارسی یکی از مهمترین حلقه‌ها در سلسله آثار ادبیات جهانی و گوهری ممتاز در شرق زمین و دنیای اسلام است که در واقع محصول فرایندی عظیم از برخوردها و تاثیرپذیری‌های متقابل است که در طول قرن‌ها انجام پذیرفته و آن را به یکی از بزرگترین میراث‌ فرهنگی بشریت تبدیل کرده است.

  در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، زبان فارسی آموزش داده می‌شود که این خود گواهی بر غنای ادب فارسی و جایگاه والای آن در میان دیگر زبان‌های ملل است که منشا این اهمیت هم به دانش و بینش و فرهنگ بالای مردم ادیب این مرز و بوم، از گذشته تا حال باز می‌گردد.

  این حجم از خوش آهنگی و انسجام در ادب پارسی باعث شده که در سال‌های ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب جایگاه زبان فارسی به رتبه‌های ۲۹ ، ۲۴ ، ۲۲ و ۱۷ ارتقا یابد. همچنین در سال ۲۰۱۴ زبان فارسی از این حیث رتبه ۱۷ دنیا را در اختیار دارد.

  شاید زبان پارسی، زبانی جهانی نباشد و مردم دنیا با آن روز خود را نگذرانند اما به جرات می توان گفت که نوای گوش نواز این زبان در جهان طنین انداز است و فارسی از جمله زبان‌هایی است که در فرایند پیشرفت جوامع و علم، برقراری ارتباط و مطالعه تاریخ پیشینیان به کار کارشناسان می آید.

  به هر حال ایران مهد پرورش شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی، مولانا و … است و وقتی زبانی این تعداد شاعر پر آوازه  داشته باشد، بدون حتم زبانی خوب و باحجم  قابلیت های بالا است که باید قدر آن را دانسته و در حفظ و نگهداری آن اهتمام ورزید. باشد که زبان پارسی تا ابدیت جاودانه بماند.

  10 زبان اول دنیا را بشناسید!

  1. زبان چینی مندرین

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: یک میلیارد نفر

  اولین زبان که مردم بیشتری بوسیله ی آن با هم ارتباط برقرار می کنند مربوط به پر جمعیت ترین کشور جهان است. زبان چینی مندرین دو برابر بیشتر از زبان انگلیسی که در مقام دوم است مورد استفاده قرار می گیرد. اما فکر نکنید یاد گرفتن این زبان ساده است. صحبت کردن به این زبان می تواند بسیار هم مشکل باشد چون هر کلمه به چهار روش یا آوای مختلف تلفظ می شود و برای افراد مبتدی تشخیص دادن این آوا های مختلف مشکل است. اما اگر بیش از یک میلیارد نفر توانسته اند به این زبان صحبت کنند، حتماً شما هم می توانید.

  پس تلاش کنید به زبان چینی مندرین بگویید سلام.

  برای گفتن سلام به زبان مندرین بگویید: نی هائو(Nee HaOW) بخش هائو را باید به عنوان یک هجا تلفظ کنید اما به طوری که در وسط بخش صدای شما اصطلاحاً پایین بیاید و در انتها دوباره بالا رود.

  1. زبان انگلیسی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۵۰۸میلیون نفر

  با وجودی که زبان انگلیسی دراین ایست اول نیست اما زبان رسمی بسیاری از کشور ها است. مردم در تمام دنیا به این زبان صحبت می کنند از جمله نیوزیلند، آمریکا،استرالیا، انگلستان، زیمبابوه،جزایر کارائیب،هنگ کونگ، آفریقای جنوبی و کانادا.

  برای گفتن سلام به زبان انگلیسی بگویید: هِلو (Hello)

  1. زبان هندی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۴۹۷میلیون نفر

  زبان هندی ، زبان اصلی کشور پر جمعیت هندوستان است و به لهجه های مختلف تکلم می شود. بسیاری از متخصصین عقیده دارند که جمعیت هندوستان بزودی از چین هم بیشتر خواهد شد اما از آنجایی که زبان انگلیسی هم در کشور هندوستان اهمیت زیادی دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، زبان هندی اولین زبان جهان نخواهد شد. اگر دوست دارید با این زبان آشنا شوید یک فیلم هندی اجاره کنید. صنعت فیلم سازی در کشور هند بسیار پر قدرت است و سالانه صدها فیلم حادثه ای، عاشقانه و موزیکال را روانه ی بازار می کند.

  برای گفتن سلام به زبان هندی بگویید: نَماسته (Nah-MAH-stay)

  1. زبان اسپانیایی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۳۹۲میلیون نفر

  علاوه بر همه ی دانش آموزانی که در دبیرستان زبان اسپانیایی را انتخاب می کنند تقریباً در همه جای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی مردم به این زبان صحبت می کنند. علاوه بر اینها در کشور های اسپانیا، کوبا و آمریکا هم از این زبان استفاده می شود. مردم آمریکا علاقه ی زیادی به زبان فرانسوی دارند و بسیاری از لغات انگلیسی از زبان اسپانیایی وام گرفته شده اند.

  برای گفتن سلام به زبان اسپانیایی بگویید: او لا (OH-la)

  1. زبان روسی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۷۷میلیون نفر

  زبان روسی هم که یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل متحد است، علاوه بر کشور مادر (یعنی روسیه) در کشور های بلاروس، قزاقستان و حتی آمریکا هم برای صحبت کردن استفاده می شود.

  برای گفتن سلام به زبان روسی بگویید: زدراست وت یا (ZDRAST-vet-yah)

  1. زبان عربی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۴۶میلیون نفر

  زبان عربی که یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است در خاور میانه و در کشور هایی مثل عربستان سعودی، کویت، عراق، سوریه، اردن، لبنان و مصر مورد استفاده است و از آنجایی که زبان عربی زبان قرآن نیز هست، میلیون ها مسلمان در سراسر جهان و در کشور های دیگر به این زبان صحبت می کنند. بسیاری از مردم نیز قوائد نحوی این زبان را می دانند. در سال ۱۹۷۵ زبان عربی به عنوان ششمین زبان رسمی سازمان ملل متحد انتخاب شد.

  برای گفتن سلام به زبان عربی بگویید: السلام علیکم

  1. زبان بنگالی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۲۱۱میلیون نفر

  در کشور بنگلادش با بیش از ۱۲۰ ملیون نفر جمعیت، تقریباً همه ی افراد به زبان بنگالی صحبت می کنند؛ و از آنجایی که بنگلادش با کشور هندوستان محصور شده و بخاطر رشد سریع جمعیت در این منطقه، تعداد کسانی که به این زبان صحبت می کنند بسیار بیشتر از حد تصور است.

  برای گفتن سلام به زبان بنگالی بگویید: آی جِی (EYE-jay)

  1. زبان پرتقالی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۹۱میلیون نفر

  در قرن دوازدهم میلادی کشور پرتقال از اسپانیا جدا شد و کشور مستقلی را تشکیل داد و به لطف جهانگردان مشهوری چون واسکو دا گاما و پرنس هنری دریانورد وسعت پیدا کرد. از آنجایی که کشور پرتقال به سرعت در امر اکتشاف سرزمین های جدید وارد شد، زبان این کشور هم جای خود را در میان کشور های جدید یافت و در سراسر دنیا، از جمله در برزیل (جائی که در آن زبان رسمی است)، ماکائو، آنگولا، ونزوئلا و موزامبیک استقرار یافت.

  برای گفتن سلام به زبانان پرتقالی بگویید: بُن دی آ (bohn DEE-ah)

  1. زبان مالایی- اندونزیایی

  تعدادافرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۵۹ میلیون نفر

  مردم کشورهای مالزی و اندونزیبه زبانمالایی-اندونزیایی صحبت می کنند. درواقع زبان مالایی به لهجه های بسیار متفاوتی صحبت می شود اما همه ی آنها از ریشه ی یک زبان هستند و مهم تریم آنها لهجه ی اندونزیایی است. کشور اندونزی بسیار جالب است و از ۱۳,۰۰۰ جزیره ی کوچک و بزرگ تشکیل شده و ششمین کشور پر جمعیت جهان است. کشور مالزی از دو طرف با اندونزی مرز مشترک دارد و بیشتر به خاطر شهر کوالالامپور که پایتخت این کشور است مشهور است.

  برای گفتن سلام به زبان اندونزیایی بگویید: سِلامت پاگی (se-LA-maht PA-gee)

  1. زبان فرانسوی

  به گزارش اختصاصی ایران ویج ، تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۲۹ میلیون نفر

  زبان فرانسوی که به عنوان عاشقانه ترین زبان دنیا هم مشهور است در بسیاری از کشورها استفاده می شود، از جمله در بلژیک، کانادا، رواندا، کامرون، هائیتی و البته فرانسه. این از شانس ما است که زبان فرانسوی اینقدر محبوب است وگرنه زبان آلمانی جای آن را می گرفت.

  برای گفتم سلام به زبان فرانسوی بگویید: بُن ژوق (salut)

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4٫18 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=246045
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  نام و تعداد زبان های زنده دنیا

  در این بخش آسمونی اسامی کامل زبان های زنده دنیا را فهرست کرده ایم. در …

  24 دیدگاه

  1. حشمت الله

   در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، زبان فارسی آموزش داده می‌شود که این خود گواهی بر غنای ادب فارسی و جایگاه والای آن در میان دیگر زبان‌های ملل است که منشا این اهمیت هم به دانش و بینش و فرهنگ بالای مردم ادیب این مرز و بوم، از گذشته تا حال باز می‌گردد.

  2. چرا نظر منو نزاشتین

  3. با سلام اولا که اصلا زبانی به نام ترکی وجود ندارد یعنی ترکی زبان نیست همان اذری که ازش یاد میکنین در فارسی باستان به معنایه اتش است دوما کلماتی که در ترکی استفاده میشود کلمه نیست و در هر زبانی میتوان استفاده کرد چون صدایه کلمه هستند و هر زبانی میتواند بسته به نوع جمله ایی که میخاهد بگوید از ان استفاده کند مـثلا به دود چه میگویید ترکها میگویید توستی که این کلمه نیست بلکه صدا هست شما وقتی اب بر روی جسم داغ میریزید صدایه تووووووس میدهد و ایتن صدا مختص به عمل کار شماس که گینه بی ساعو هم میتواند از این استفاده کند ولی با سبک خودش یا بطور مثال به لیز یا سزیدن چه میگویید میگویید زووو همان صدایه لیزیدن یا سریدن حالا نمیخام خیلی حرف بزنم ولی 90درصد ترکی صدایه کلمه هست که مختص به ترکی نیست و همه دنیا میتوانند از ان استفاده کنند پس قومی که از بعد از حمله موغول به ایران امدید میتوانید به مملکت خود برگردید اگر مملکتی دارید زبان عربی که کاملترین زبان دنیاس هم 9هزار کلمه از فارسی قرض گرفته که خودشان به ان کلمات میگن کلمات معرب یعنی عربی شده بعد تو چطو میای اینحوری حرف میزنی اونم تو کشوره من هه جالبه اها راستی کی گفته تو اریایی هستی دوس داشتی باشی ولی اریایی نیستی فقط ترکی همین

  4. جانم فدای ایران

   باسلام خدمت هم میهنان گرامی.
   من خودم یک آذری و متاسفانه ترک زبان هستم و معتقدم که باید در جمهوری آذربایجان و در استان های اردبیل ،آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی (مناطق آذری نشین که ۷۰ در صد جمعیت این استان را تشکیل می دهند )،زنجان ،قزوین (مناطق آذری نشین نه تات زبان )مرکزی ،همدان(مناطق آذری نشین که ۷۵ در صد استان هستند و به غیر از مناطق کرد زبان و لر زبان) و شمال غرب استان اصفهان که شامل سه شهرستان گلپایگان خوانسار و فریدن هست به زبان آذری بدون واژه های ترکی تدریس بشود و رسانه ها هم برنامه های خود را به این زبان پخش کنند.میتوان این زبان را در برخی نقاط این منطقه بزرگ مشاهده کرد مانند شهر خوانسار که خود دارای این زبان است ولی متاسفانه همه ی روستاهای آن تماما ترک زبان اند واین زبان دارد به دست زبان ترکی وفارسی از بین میرود. حرف من این است که ما آذری ها نه ترکیم نه فارس؛ما آذری هستیم یکی از آریایی ترین اقوام جهان.
   امید وارم که همه ی آذری با من یکصدا بشوند و سعی در اجرای این برنامه بکنیم.

  5. آقای علی علی اغلو ممنون از اطلاعاتتون .

  6. داداش جان خودت سلام رو به فرانسوی اصلاح کن ویکتور هوگو داره تو قبر میلرزهbon jour,این میشه سلام ولی عامیانه اش salut هست.

  7. سلام
   هیچ کدوم از فرموده های هموطن فارس عزیز منبع علمی موثقی نداره، وقتی هم واقعیت رو میخوای از اینترنت سرچ کنی، فیلتر میباشد…

   • زبان فارسی انقدر زبان اصیلی است که 811 لغت زبان انگلیسی از فارسی گرفته شده این تحقیق رسمی دانشگاه کمبیریج انگلستانه اینم لینکش

    DOI: https://doi.org/10.1017/S0266078404004043

    • از زبان فارسی واژه‌های زیادی در دیگر زبان‌ها به وام گرفته شده‌است. شمار واژه‌های فارسی در زبان انگلیسی ۸۱۱ واژه‌است. فارسی از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان اول جهان است دامنه واژگان و تنوع واژه‌ها در فارسی هم‌چنین بسیار بزرگ و پرمایه‌است و یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان از نظر واژه‌ها و دایره لغات به‌شمار می‌آید. در کمتر زبانی فرهنگ لغاتی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) و یا فرهنگ معین (در ۶ جلد) دیده می‌شود.زبان فارسی جز 4 زبان کلاسیک جهان است به همراه یونانی سانسکریت ولاتین تقریبا تمام وازه های عربی که در فارسی گاهی استفاده می شود معادل فارسی دارد سرچ کنید در صورتی که how much are foriegn words in turkish languageترکی 14 درصد لغت خارجی دارد سرچ کنید

     • با سرچ این عبارت در اینترنت می توانید ببینید 811 لغت از زبان انگلیسی از زبان فارسی گرفته شده
      persian loanwords in english cambridge

     • اصلا به این شکل نیست زیرا من که الان سه سال دارم به صورت جدی زبان انگلیسی میخونم فهمیدم اینقدری که زبان انگلیسی اسپانیایی و غیره(بقیه رو تحقیق کردم) کلمه داره ما کلمه ندارم
      مثال اونا برای سرد بود هوا 6 کلمه دارن که هر کدوم یک منظور خاصی داره
      و بعضی از کلمات رو نمیشه معادل پیدا کرد
      مثال: الان حضور ذهن ندارم ولی شما بمن بگو معادل این چی میشه
      چیزی که برایت بسیار جالب باشه زیرا بسیار پر رمز و راز است یا تو دربارش نمیدونی

  8. زبان فارسی که در رسانه و مدرسه ها میشنوید فارسی اصیل نیست
   اگه به کرمان بیایید و زبان فارسی را از قدیمیها بشنوید هیچی متوجه نمیشید متاسفانه فارسی رسانه و مدارس عربیزه شده است و بسیاری از واژگان ناب و گویش های ناب فارسی از جمله گویش فارسی ناب کرمانی داره از بین میره…این فارسی که در رسانه میشنوید و در مدارس آموزش داده میشه فارسی عربیزه شده ایست که به عنوان فارسی معیار برای زبان رسمی کشور رواج میدن…این فارسی ناب نیست….

  9. مطالبتون کاملا اشتباه و از روی غرض بود…با این دروغ ها نمیدونم چی رو میخواین ثابت کنین..

  10. رامین خواجه ای

   با سلام
   چون نمیخوام زیاد طولانی بنویسم…
   در بحث زبان شناسی وقتی میخواهیم به اصالت زبانی پی ببریم در وحله اول بجستجوی کلمات مادر(کلمات و واژگانی که طی اعصار تغییر نمی کنند مانند پدر ،مادر ،خورشید ،کتاب …)می پردازیم در مورد این گویش اکثر کلمات مادر آن استیجاری و برگرفته از زبانهای ترکی , عربی , ویا اروپایی میباشد
   گویشی که درآن واژه ای جایگزین برای کتاب(از ریشه کتب درعربی) یا قلم یافت نمیشود چگونه میتوانسته میلیونها جلد کتاب قبل از حمله اعراب داشته باشد(بصورت اجمالی در کتاب ۱۲قرن سکوت نوشته ناصر پورپیرار مطالعه شود)
   از زمانی که تاریخ دراین کشور نوشته شده تا ۱۳۰۱ این کشور بدست حکام ترک اداره شده(ارجاع به حکومت حکام در گذر زمان مقاله تحقیق عبدی )
   و فعل اکنون نیز بیش از67درصد ساکنان کشور غیر فارس زبانند یاکشور های ازبکستان و تاجیکستان که ۱۹۲۱ میلادی
   (قبل از اشغال روسها) جزو کشور ترکستان شرقی بودند هم اکنون هم کشور ازبکستان زبان رسمیش ترکی ازبکی است
   وکشورهای افغانستان و تاجیکستان هم به ترتیب۳۵و۲۱درصد
   قبایل مختلف ترک(ترکمن,ازبک,قبچاق،قازاق…)حال امار جمعیت اقوام هزازه و پشتووهندو… بصورت دقیق نمیدانم
   خوب درمورد رشد علم و معرفت در منطقه ؛در حال حاضر این فارسی گویان مدنظر در فروش تریاک و فقر و فساد سر آمدند
   و اگر به محاسن و سکنات این برادران نگاه کنید دقیقا نمایانگر اوج توحش هستند کاش میتوانستم یک فیلم چند ثانیه ای ازخیابانهای کابل به متن اضافه کنم(تا سندی باشد بر این مکتوب)
   اگر هم ابو علی سینا(زاده همدان ترک زبان و یکی از دوکتاب معروف وی نیز بزبان ترکی میباشد)
   مولانا زاده ایالت جوزجان افغانستان ترک زبان
   شمس , ترک زبان
   من نمیدانم شما این مکتوب را باکدام مستندات نوشته اید ولی نشر اکاذیب نتنها نمیتواند به قوم یاملتی وجهه و اعتبار دهد بلکه بیشتر تحقیر میکند و اعتبار این سایت را هم زیر سؤال خواهد برد…

   • خخخخخخــــ قاراداش جمع کن بساطت را، این داستانهای شما برای همه آشکار شده، خیلی خوشحالم که حقیقت بر تو تلخ آمده و اینگونه شروع کردی به جعل و دروغ و زاری و ناله کردن.

  11. فرمان فرمایان

   فارسی یک لهجه از زبان عربی تقلی میشه.در همین مطلب فوق هم کلمات عربی و… به وفور موج میزنه!

   • به فرمان

    خود عربا فارسی رو لهجه عربی نمیدونن شما میدونید ؟! زمانیکه اعراب به ایران حمله کردند گستره زبان فارسی به حدی بود که ازش بعنوان بلاد فارس یاد کردند الانم تو کتابهای تاریخیشون یکی از افتخاراتشون رو تصاحب بلاد فارس میدونن حالا بازم به دروغهاتون ادامه بدید زمان صفویان که خودشون ترک بودن، کریم خان زند که لر و رئوف ترین پادشاه ایران بعد از اسلام بود، و حتی قاجاریان زبان دیوان و مکاتبات وادبیات و تاریخ ایران فارسی بود نه اینکه ترکها فارسی رو دوست داشته باشن نه گستره زبان فارسی به حدی بود که مجبور بودن از فارسی استفاده کنن و البته شما هیچ مشکلی با این مساله نداشتید تا زمانیکه حکومت دست قاجاریان بود (قاجاریانی که حتی آذرباییجانم نتونستن نگه دارن و دو دستی تقدیم روسها کردن و انقدر جنایتکار بودن که مجلس رو به توپ بستن ) اما به محض برکناری احمدشاه یه دفعه شما دشمن فارسی شدید قرنها حکومت دست شما بود مشکلی نبود با اون جنایاتی که آقا محمد خان در کرمان کرد ولی به محض رویکار اومدن رضا خان یه دفعه شما دشمن شدید حالا خوبه الانم از رهبری تا وزیر صنعت تا وزیر نیرو تا بخشهای اصلی اقتصاد دست شما ترکهاست بازم بستون نیست

  12. علی علی اوغلو

   وبویژه اسمونی های عزیز
   ازاینکه پس از حدودا یکسال از قطع تدریجی ارتباط با ان سایت معتبر دردورجدید خودرا درجمع دوستداران می یابم خوشحالم اما ازطرف دیگرازبابت مطلب زبان فارسی چندمین زبان دنیاست خیلی موافق فرمایش تان نیستم هرچند درارزوهایتان شریکم مطلبی ازجانب ادبا وزبان شناسان گفته شده اینست هرقومی هرملتی وهرتمدنی اول زبان خودرا ازدست داده سپس هویت خودرا گم کرده وبهمین بخاطر است که زبانهای دنیارا به زبان زنده وغیر زنده تقسیم میکنند ازانجائیکه زبان هرملت هویت ان ملت است همانگونه که به سایر وجوه خود میپردازند برای سلامت وشادابی زبان نیز تلاش میکنند موسسات گوناگون برای این منظور تاسیس نموده اند ازجمله فرهنگستان زبان وادب که درکنار متولیان اموزش وپرورش وظیفه ارایش وپیرایش زبان را به ان واگذارکرده اند درایران عزیزماهم اواخر سلسله قاجاروهمزمان با هجوم واژ های بیگانه همزمان با تکنولوژی جدید انهائیکه دغدغه زبان وادبیات ایران را داشتند اوایل بصورت انجمن وسپس به تقلید از لاروس فرانسه اقدام به تاسیس فرهنگستان زبان وادب فارسی شده شادروان دهخدا سعید نفیسی محیط طباطبائی سیدحسن تقی زاده واحمد کسروی ودیگر ادبا زبان شناسان وفارسی دانان ازموسسان ومتصدیان ان بوده اند هرکدام دوره هائی دران انچمن خدمات شایانی کرده اند روحشان وپرفتوح اما با اوضاع موجود فرهنگستان زبان وادب فارسی هم مانند صدا وسیما تحت سیطره احزاب وسیاست بازان قرار گرفته وتبدیل به سفره خانه سنتی ورانت خواری گردیده هرچند وقتی واژه ای جوک مانند سرهم میشود مدتی سرزبانها میافتد وبعد فراموش میشود بطور مثال صدها واژه اجنبی که روزانه چندین بار مورد مصرف پارسی زبانان است اما فرهنگستان نه توجهی بان دارد وتوان جایگزینی انرا درحالیکه مردم کوچه وبازار کسبه صنعتکاران اصناف واژه مورد نیاز خودرا میسازند وبراحتی وبسرعت درتداول عامه جا می افتد چند موردان برای نمونه عرض میشود مثلا درمورد لوازم اتوموبیل بارها واژه های سگدست شغال دست سیبک یاطاقان فرمان شصتی پنچر ودههای دیگر یا اره تیشه سنگک نوشابه ومعروفترین واژه روایک بجای گلنگدن درتفنگ دقیقا ترجمه کلمه بکلمه همدیگر هستند انصافا هردو چقدر اهنگین ودقیق وگویا هستند اینها درغیاب فرهنگستان وفرهنگستانی ها ساخته وپرداخته شده حالا اگر فرهنگستان موجو د هنردارد جایگزین برای رقم میلیون میلیارد ادب پول بها وزیر رئیس ناهار سماور کتری استکان فرش وهزاران دیگرواژه انتخاب کند واژه ایکه با مسما باشد نه اینکه کلمه قاشق ترکی را بردارد بجای ان بیلچه دهن پرکن سرهم کند وانگهی وقتی ازفرهنگ حرف میزنیم سایر جنبه های انراهم مانند موسیقی شعر نقاشی حرکات موزون تاتر وبعدها سینما وانواع متنوعی از زیر شاخه ها هنرهای وادبیات راشامل میشود همانطورکه درطبیعت انقراض گونه ای از ازموجودات زنده وحتی نبات وجشره موحب خارج شدن چندین گونه دیگر ازچرخه حیات میگردد دراداب وفرهنگ هم همانطوراست فی المثل ازبین رفتن ومتروک شدن لباس ملی موجب هرج ومرج وهور هوری شدن پوشش که یکی از معضلات جامعه امروزی ماشده را درپی داشته یکی بزور سرپوش بانوان را برمیدارد کلاه برسر مردان میگذارد یکی بزور میخواهد سرپوش برسر انها بگذارد یا کلاهشان را بردارد یا اینکه درمورد اداب سنتی مثل چهارشنبه سوری وترقه بازی که به ناحق ونابجا وارد مراسم چهارشنبه سوری شده بجای تخطئه اصل وبنیاد ان وجعل روایت وخبر یا اولوررم بولدوررم مثل امسال با یک اداب ناهجار ازطریق هنجار برخورد واصلاح شود که فتوای تحریم خرید فروش ونگهداری واستفاده مواد محترقه بمنظور استفاده ان در مراسم پر از حکمت ولطافت وظرافت چهارشنبه سوری نمونه کمیاب ویا نایاب ازان رفتارهای عالمانه وحکیمانه طریقه رفع اشکال ازجانب بخشی ازفرهنگ درجهت اصلاح بخشی دیگرهمان فرهنگ بکار گرفته شد انصافا خیلی موثر ومفید واقع گردیده شاید 50-60%نسبت به سالهای قبل رفتارها تعدیل گردید واین ثابت کرد اگر تمام تولیدات کوره های اجرپزی را دراین راه بکار میگرفتند 50-60 هم تشدید میشدالبته درمورد فرهنگ وادبیات حرف زیاد است واین بعهده رسانه ها ومخصوصا رسانه هائیکه به اداب وسبک زندگی اجتماع میپردازند مانند سایت های جا افتاده اسمونی صاحبنظران ومتخصصان امر را وارد گود کنند تا ازاین طریق هم به مسئولیت حرفه ای وهم به تعهدات ملی ومعنوی خودعمل کرده باشند

   • سعید زنگنه

    سلام جناب علی علی اوغلو عزیز، با تشکر از نظر شما، خوشحالیم که شما را مجدد در سایت آسمونی می بینیم، استقبال می کنیم از حضور شما و نظرات کارشناسی شما جهت ایجاد محتواهای غنی

  13. منبع شما کجاست برای ادعاهاتون؟

   این ارقام 29،22،17 از کجا اوردید؟

   ده زبان اول رو هم با سلیقه خودتون گلچین کردید.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.