آسمونی
تاریخ ایران و جهان

اولین ایستگاه آتش نشانی در ایران

ثبت نام لاتاری

Firefighters اولین ایستگاه آتش نشانی در ایرانشاید برای شما هم سوال باشد که اولین ایستگاه آتش نشانی در ایران در کدام شهر تاسیس شده است، اگر می خواهید پاسخ این سوالتان را بیابید این مقاله آسمونی را حتما مطالعه فرمایید چرا که علاوه بر ارائه مطالبی در همین مورد، اولین عکس از ایستگاه آتش نشانی را برای شما خوبان منتشر می کنیم.

نخستین شهر کشور که به تجهیزات و سازمان آتش‌نشانی مجهز شد، شهر تبریز بود. در سال ۱۲۲۱ خورشیدی، روسها در این شهر نخستین سازمان آتش‌نشانی ایران را تأسیس نمودند که برج آتش‌نشانی تبریز از یادگارهای آن دوران است.

دومین و سومین واحدهای آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهرها تأسیس شد. سپس با توجه به ایجاد زیر ساختهای اقتصادی در اقصی نقاط کشور، ایجاد واحدهای اطفایی در مناطق مختلف کشورآغاز گردید که می‌توان به احداث واحدهای آتش‌نشانی (اطفائیه) در بلدیه آنروز نام برد که در قطبهای اقتصادی و صنعتی کشور ایجاد شده و بطور مثال احداث پایگاه‌هایی در تهران ۱۳۰۳، قزوین ۱۳۰۳، اهواز ۱۳۰۴، بندر انزلی ۱۳۰۵، شهر رشت ۱۳۰۵، مشهد مقدس ۱۳۱۲، شهر زنجان ۱۳۲۷، شهر اصفهان ۱۳۲۸ و شهر شیراز ۱۳۲۹ نام برد.

firefighter history اولین ایستگاه آتش نشانی در ایران
عکس اولین ایستگاه آتش نشانی ایران

اولین ایستگاه آتش نشانی در تهران

در تهران نیز اولین‌بار، یک ژنرال روس در محل سه‌راه امین‌حضور، اقدام به تأسیس اولین ایستگاه آتش‌نشانی نمود و بعدها با گسترش همین واحد و انتقال آن به چهارراه حسن‌آباد، واحد اطفائیه بلدیه تأسیس گردید.

به تدریج با افزایش نیازهای شهر تهران این واحد به دو ایستگاه تهران و شمیرانات توسعه پیدا کرد. در سال ۱۳۲۶ این ایستگاه‌ها به پنج ایستگاه افزایش یافت و امروزه تعداد ایستگاه‌های حریق تهران در حال رسیدن به ۱۲۵ مورد است.

سازمان آتش‌نشانی نام سازمانی دولتی و یا خصوصی است که وظیفه مقابله با آتش و برخی دیگر از سوانح و حوادث را بر عهده دارد.firefighting engine اولین ایستگاه آتش نشانی در ایران

تازه های مرتبط

چرا و چگونه ایرانیان شیعه شدند

طاهره رضایی

قیام های مردمی در برابر زورگویان و متجاوزان و پیروزی آنها در طول تاریخ

تاریخچه داروسازی در جهان

طاهره رضایی

بزرگترین عملیات های دوران دفاع مقدس

طاهره رضایی

تاریخچه دریای خزر

طاهره رضایی

نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب در سال 1359

طاهره رضایی

درج نظر