تازه های آسمونی
خانه > فرهنگ و هنر > تاریخ ایران و جهان > چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

  celebrate-nowruz-for-five-days

  آسمونی : نوروز، جشن ایرانیان ، از روزگاران کهن ، پر شکوه ترین جشن بهاری در جهان است. این جشن که مصادف با تجدید حیات طبیعت و پایان سردی زمستان است ، در ابتدا در ایران باستان ، یک جشن ملی بوده است اما با گذشت قرن ها جنبه و رنگ دینی نیز به خود گرفت و جلال و عظمت بیشتری یافت .

  نوروز جشن شروع  فروردین یا  « فرودگان »  است که  اجداد و نیاکان ما چنین می پنداشتند که در پنج شب  ، ارواح پاک مردگان ، برای دیدار وضع  زندگی و  احوال  بازماندگان خود به  زمین فرود  می آیند و در خانه و آشیانه خویش  سرگرم تماشا وسرکشی  می شوند .

  اگرخانه روشن و پاکیزه و  ساکنان آن  راحت وشاد باشند ، ارواح مسرور و سر افراز برمی گردند. اما درغیر اینصورت ، آنان غمگین وناراحت به منزلگاه خویش باز می گردند وتا سال آینده به انتظار می نشینند . به همین خاطر ما تمام تلاش خود را می کنیم تا گرد و غبار را از خاطر خود و خانه هایمان بزداییم به همین خاطر است که در این ایام به دیدار دوستان دور و نزدیک می رویم تا اثری از کینه و بغض از ما باقی نماند .

  نوروز بهارانه ای است که برخی ، پیدایش آن را به جمشید نسبت می دهند و می گویند : آن گاه  که اهریمن ، بلای خشکسالی و قحطی را بر زمین فرو نشانید ، جمشید به جنگ با او پرداخت و شکستش داد . آنگاه  به مدد ایزد ،  خشکسالی،  قحطی ونکبت را بر روی زمین از ریشه بخشکانید و درختان و هر نهال و چوب خشکی سبز شدند . پس مرد م این روز را « نوروز » خواندند و هر کس به یمن و مبارکی در تشتی جو کاشت و این رسم سبزه  نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان به امروز باقی مانده است .

  هفت سین ، هفت واژه که با حروف  « سین » شروع می شوند نیز از سنت های جالب نوروز است .

  در زمان امروز ، هفت سین مشخصاً معانی استعاره ای خاص خود را دارد :

  سمنو ، جوانه های گندم که طی مراسم خاصی پخته می شود . سیب ، سنجد ، سیر . زرتشتیان ،  اوستا  ، کتاب  مقدس  آسمانی  خود را در رأس  سفره  هفت سین  قرار  می دهند . تخم مرغ های رنگین ، گلاب ، سکه ، طلا ، ماهی قرمز در آب ، آینه ، شمع و هر یک از این موارد سمبل و نماد تولد دیگر باره بهاران است .

  در اساطیر  ایرانی در ارتباط با نوروز ،  جوانه ی گندم  و عناب ،  نشانه و سمبل   زایش دیگر باره بهاران است و سبزی ، سکه ، و سرکه سمبل و نماد افکار نیک ، کردار نیک ، خدا پرستی ، نیک بختی ، جاودانگی و داد و دهش است که به باور زرتشتیان ، زرتشت پیامبر، آنها را از جمله صفات اهورا مزدا دانسته است

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=88265
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  تاریخچه فناوری هسته ای در ایران

  اولین تلاش های ایران برای دستیابی به فناوری هسته ای به دهه 50 میلادی باز …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.